FC Hermannstadt a retrogradat ieri din Superligă și rămâne, cel puțin pentru încă un an, cu 7 sezoane disputate în Superliga României. Dacă ar fi trecut de Voluntari, sibienii ar fi egalat recordul încă neegalat al lui FC Inter Sibiu, 8 sezoane pe prima scenă între 1988 și 1996.
FC Hermannstadt e pe locul 2 în topul echipelor din Sibiu cu prezență pe prima scenă și singurul club încă în activitate. Din acest an însă, în ecuație ar putea reveni și Inter Sibiu după ce noul club înființat în 2020 a câștigat dreptul de a folosi marca vechiului club. Urmează însă ca FRF să se pronunțe și în privința palmaresului din perioada 1950-2000 pe care actualul Inter și-l dorește.
Prima echipă sibiană pe prima scenă a fost Șoimii Sibiu care a legat două sezoane consecutive între 1932 și 1934 în chiar primii 2 ani de la înființarea Diviziei A. Șoimii a revenit în prima ligă în 1949/50 retrogradând după doar un an. Pe aceeași listă scurtă se mai află Voința Sibiu cu un sezon în eșalonul superior, ediția 2011/2012.
Rezumând, orașul Sibiu are 19 sezoane în prima ligă prin prezența a 4 cluburi diferite: Inter Sibiu 8, FC Hermannstadt 7, Șoimii Sibiu 3 și Voința Sibiu 1. Din acest punct de vedere Sibiul se află mult sub alte orașe medii ale României: Pitești, 41 de sezoane, Arad 43, Ploiești 53, Bacău 42, Brașov 46, Galați 31 sau Petroșani 30, burgul nostru „jucând” într-o „horă” cu orașe mult mai mici: Piatra Neamț – 18 sezoane, Hunedoara 17, Bistrița 22, Vaslui 16 sau Mediaș 16.
