FC Hermannstadt a învins-o, pe teren propriu, pe FC Botoșani, cu scorul de 3-1. Golurile sibienilor au fost marcate de Chorbadzhiyski, Neguț și Chițu.
Meciul de pe „Municipalul” sibian a început alert, cu botoșănenii cerând penalty încă din primul minut. Ajuns în careu, Mailat a încercat să salte mingea peste Tiberiu Căpușă și să scape spre poartă, dar balonul s-a oprit în blocajul jucătorului sibian. Greu de spus dacă mingea l-a lovit în braț sau în umăr pe fotbalistul aflat în apărare, cert este că nici Horațiu Feșnic și nici VAR-ul nu au schimbat decizia inițială.
De acolo, băieții lui Grozavu nu au mai existat în atac, gazdele ajungând des în fața porții. Mai întâi, în minutul 12, Eduard Florescu a fost primul la minge la centrarea venită din corner, în careul mic. Șutul său din întoarcere a fost blocat bine de Petro, iar scorul rămânea 0-0. Peste doar două minute, Chițu a fost lăsat singur cu portarul Anestis de pasa superbă a lui Kevin Ciubotaru, direct în spatele fundașilor moldoveni. „Scărița” acestuia l-a depășit pe portar, dar mingea a fost scoasă din fața porții, acolo unde Neguț aștepta să o bage în poartă.

Până la urmă, deschiderea de scor a venit în minutul 17, în poarta lui Anestis. Neguț a bătut un corner la prima bară, de acolo de unde Chițu a prelungit cu călcâiul, până în centrul careului, de acolo de unde Chorbadzhiyski a înscris cu capul primul său gol la Sibiu. A fost al șaptelea gol înscris din fază fixă de FC Hermannstadt, echipă ce are cele mai puține reușite din campionat, în urma acestor faze.
În minutul 27, problemele în centrul apărării au continuat pentru oaspeți. De pe stânga, din dreptul liniei de fund, Dennis Politic a trimis o centrare exactă pentru Chițu, cel care a reluat cu capul, nemarcat, către poartă. Deși venită din apropiere, lovitura a fost scoasă de reflexul portarului grec, dar presiunea Sibiului creștea treptat. Peste încă cinci minute, centrarea aceluiași Politic, de data aceasta din careu, a fost respinsă în bara transversală. De acolo, mingea a picat la fix pentru capul lui Neguț, venit pe respingere, iar golul nu mai putea fi evitat. După 45 de minute tabela a rămas blocată la 2-0, chiar dacă Tiberiu Căpușă a avut ocazia să trimită în poartă din 10 metri.
Chiar dacă Leo Grozavu a încercat să schimbe ceva după pauză, trimițându-i în teren pe Bodișteanu și Aldair, tot Sibiul a fost cu presiunea la poarta adversă, iar Chițu și-a încununat evoluția foarte bună. În minutul 50, atacantul sibian a primit o pasă în centrul apărării oaspeților și i-a croșetat pe Miron și Petro, după care a marcat cu șpițul pe lângă Anestis.

Relaxați, băieții lui Munteanu au permis ca Botoșaniul să spere, după un contraatac reușit. Bordeianu a primit o pasă la marginea careului mare și a avut timp să își așeze mingea. Șutul său, la colțul scurt, a depășit barajul lui Chorbadzhiyski, dar și plonjonul lui Lazar, iar meciul devenea din nou interesant.
Totuși, finalul a fost unul calm și fără presiune din partea celor de la FC Botoșani, astfel că sibienii au obținut a patra victorie din această competiție, în fața unei echipe care a început extrem de bine campionatul, dar este în picaj.
După acest meci, FC Hermannstadt ajunge la 20 de puncte acumulate, înaintea ultimei etape din sezonul regulat. Marți, Dorinel Munteanu își va conduce băieții în meciul de la Cluj-Napoca, împotriva lui „U”, trupă ce se bate la play-off. În acel meci, sibienii nu se vor putea baza pe Ciubotaru și Neguț, cel de-al doilea încasând al doilea cartonaș galben în timp ce era pe bancă.
