Șoimii Sibiu a fost un nume reprezentativ pentru sportul și fotbalul sibian. O dovedesc și în 2026, la 25 de ani distanță de la ultima prezență a echipei în Divizia C, foștii jucători și apropiați ai clubului care cinstesc blazonul clubul prin meciuri old-boys an de an.
Prima întâlnire din 2026 pentru Șoimii Old-Boys a avut loc vineri, 19 iunie, de la ora 17:00, pe stadionul Voința, în compania prietenilor acum, rivali odinioară, de la Nitramonia Făgăraș. S-a remarcat Ion Gheorghe, cel care a îmbrăcat ambele tricouri, câte o repriză fiecare, atât pe cel al Șoimilor, unde a jucat 2 ani, cât și pe cel al orașului natal.
După o oră de joc la peste 27 de grade la umbră, tabela a ”înghețat” la 4-4, iar mingea a fost ”confiscată” de tânărul arbitru Robert Frățilă, supervizat cu mare încredere de fostul președinte al CCA, Aron Huzu. Tot ”înghețată” a fost și tabela… cu ”răcoritoare” a mult mai relaxantei reprize a III-a pe care jucătorii celor două echipe au celebrat-o împreună la Resturantul Carul cu Flori, așa cum e tradiția.
Antrenorul Dan Călinescu are la dispoziție pentru anul 2026 următorul lot: Zoli Dangl, Marius Roman, Florin Szabo, Cosma, Petre Ucidău, Mircea Rotar, Marius Iacob, Ciprian Drăgoi, Radu Sebastian, Voina, Pavel Mila, Darius Câmpean, Puiu Muscă, Dan Dragoman, Nicu Florescu, Beleț, Văcar, M. Galață, Dorin Irod, Ion Gheorghe, Dan Curtean, Moromete, Martin, Adi Bârză, Dan Călinescu, Emil Bârsan, Ștefan Dorian, Vasile Șoaită, Frățilă, Daniel Solomon, Vasile Armenean, Aron Huzu, Sorin Marcu, Bogdan Cherecheș, Titi Irimia, Dan Raica, Dorel Popa, Corlaciu, Brumar, Paștiu.
Urmează Memorialul de la Făgăraș
Următoarele jocuri pentru Șoimii old-boys vor avea loc la Memorialul Horațiu Judele de la Făgăraș, ajuns la a cincea ediție. 3 meciuri vor juca sibienii în compania echipelor similare ale celor de la Steagu Brașov, Chimia Victoria și Nitramonia Făgăraș. Precedentele 4 ediții au fost câștigate de Șoimii (2) și Steagu (2). Turneul va avea loc în luna iulie, pe stadionul Nitramonia.

