Galben-albaștrii se vor baza și în sezonul viitor pe David Fîntînă, baschetbalistul ce a împlinit 20 de ani luna aceasta și poate acoperi pozițiile 3 și 4. De asemenea, tot astăzi sibienii au anunțat și despărțirea de pivotul Keith Stone.
După ce i-a anunțat gata de noua ediție de campionat pe MJ Randolph, Monyea Pratt, Eduard Roschnafsky și Andrei Petică, CSU Sibiu a dezvăluit că David Fîntînă va mai sta încă un sezon la Sibiu. Cu 37 de meciuri jucate pentru echipa mare, în campionat și Cupa României, plus două meciuri la echipa a doua, Fîntînă a arătat mult potențial de creștere spre finalul sezonului, atunci când evoluțiile sale bune, plus încrederea și timpul de joc oferite de antrenorul Fleșeriu au făcut ca el să pună umărul la calificarea în play-off.

Cu medii de 5.1 puncte, 1.4 recuperări și 0.5 pase decisive, Fîntînă poate cu siguranță să ofere mai mult în noul sezon, după o stagiune în care chiar a contat pentru echipa sa, având o medie de peste 20 de minute petrecute pe parchet, mult peste ce s-a întâmplat în sezoanele anterioare, petrecute la Cluj-Napoca. Cel mai bun meci făcut de David Fîntînă în ediția trecută de campionat a fost chiar ultimul, atunci când CSU Sibiu a reușit să câștige la Pitești cu 106-105, adjudecându-și astfel locul al șaptelea. În acel meci, jucătorul Sibiului a marcat 19 puncte, 15 dintre acestea venind în urma unor aruncări de la distanță.
La capitolul despărțiri, Sibiul a oficializat plecarea pivotului american Keith Stone, după un singur sezon jucat în fața fanilor din Sala „Transilvania”. Venit de la Iraklis Salonic, Stone a încheiat cu medii de 11.5 puncte, 5.2 recuperări și 0.9 lase decisive, în 39 de meciuri jucate la Sibiu.
