CSU Sibiu și Anthony Smith au încheiat colaborarea începută în etapa a 11-a a campionatului trecut. Smith părăsește Sibiul după 28 de meciuri, în campionat și Cupa României, reușind să fie cel mai bun marcator și recuperator al echipei.
Unul dintre cei mai iubiți jucători ai lui CSU Sibiu, din sezonul trecut, nu va mai evolua pentru echipa lui Dan Fleșeriu și în stagiunea viitoare. Venit la sugestia lui Boris Lalovic, fostul jucător al vulturilor, Smith a ajuns de la KK Podgorica, din Muntenegru și i-a cucerit pe fanii sibieni cu eficiența, dar și cu exuberența sa, prin jocul său reușind să rezolve problemele de sub panou.
Din mesajul de la revedere, postat de club pe pagina de Facebook, pare că decizia i-a aparținut exclusiv lui Anthony Smith, clubul dorind să îl aibă aici și în ediția viitoare de campionat:
Au fost multe sentimente și emoții pe parcursul acestui proces, dar am decis să fac ceea ce am simțit că este potrivit pentru mine și familia mea. Staff-ul, conducerea, antrenorii și, nu în ultimul rând, colegii mei de echipă, vă mulțumesc tuturor. Am venit aici cu un singur gând: să-mi fac partea, să conduc prin propriul exemplu, să joc cât pot de tare și să las o impresie de durată. Decizia mea de a pleca nu este un «adio», ci un «pe curând». Nu știu ce îmi rezervă viitorul, dar poate că ne vom revedea. Vă mulțumesc pentru toată dragostea pe care mi-ați arătat-o și pentru tot sprijinul. Sunt cu adevărat recunoscător.”, a transmis Anthony Smith.
În 26 de meciuri în campionat, jucătorul de 29 de ani a reușit să aibă medii statistice de 18.2 puncte, 6.5 recuperări și 2.5 pase decisive. Meciul de referință al său rămâne cel de la Râmnicu Vâlcea, unul extrem de important în cursa pentru play-off, atunci când Anthony Smith a fost imperial: 33 de puncte marcate, 15 recuperări și 5 pase decisive, pentru o victorie cu 98 la 86 a sibienilor, în fața unei prezențe extrem de numeroase a fanilor proprii în Sala „Traian”.

Astfel, din lotul din sezonul trecut, la nivelul jucătorilor străini, Sibiul i-a ținut doar pe MJ Randolph și Monyea Pratt, asta în timp ce Filip Adamovic s-a retras, iar Tavon King, Keith Stone și Anthony Smith au ales alte echipe. În acest moment, lotul lui CSU Sibiu este compus din MJ Randolph, Monyea Pratt, Eduard Roschnafsky, David Fîntînă și Andrei Petică.
