CSU Sibiu a anunțat prelungirea înțelegerii cu Monyea Pratt, baschetbalist care va împlini 41 de ani în luna iulie. Va fi al optulea sezon petrecut de „Mo” în galben și albastru, acesta mai jucând în România pentru echipele din Craiova, Focșani și Constanța.
Unul dintre cei mai iubiți baschetbaliști din epoca recentă a CSU Sibiu, Monyea Pratt, va continua să joace baschet la trupa de pe Cibin, cu care are în palmares o cupă a României, o medalie de argint și una de bronz. Cu zece ani petrecuți în România și peste 3000 de puncte marcate, Pratt a fost un jucător extrem de important pentru echipa sa în sezonul trecut, atunci când IQ-ul său baschetbalistic a ajutat la calificarea în play-off.

În cele 40 de meciuri jucate în tot sezonul, dintre care 36 în campionat și 4 în Cupa României, Monyea Pratt a reușit să aibă medii de 7.4 puncte, 5.9 recuperări și 4.2 pase decisive, capitol la care a fost cel mai bun pentru echipa sa. Cel mai bun meci al baschetbalistului american a fost cel contra Voluntariului, un meci extrem de important pentru cursa nebună către play-off. Atunci, „Mo” a reușit să contribuie la victoria cu 85 la 64 pentru echipa lui Fleșeriu cu 15 puncte, 7 recuperări și 6 pase decisive, în aproape 28 de minute petrecute pe parchet.
Până acum, CSU Sibiu a anunțat continuarea colaborărilor cu Dan Fleșeriu, MJ Randolph și Monyea Pratt, venirea lui Andrei Petică, dar și despărțirea de Andreas Blidaru, ajuns la FC Argeș Basketball.
